• 775 151 624
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Silikonová operace Kryton

Ukázka výroby robota Krytona z populárního sci-fi seriálu Červený Trpaslík.
Chcete si vyrobit vlastní masku? Pomůžeme Vám s realizací a doporučíme nejlepší postup.

Masku vytvořil a postup popsal Pavel Houska, Plzeň.

[1]
Předloha. Je téměř nemožné, získat obrázky Krytona ve větším, než mizerném rozlišení!

[2]
Po nekonečném prohlížení různých obrázků Krytona vzniká počítačový model v 3D Studiu MAX. Celá věc byla ztížená tím, že design Krytonovy hlavy se v průběhu seriálu mírně obměňoval, a tak jsem byl nucen jednu variantu vybrat. Díky tomuto modelu jsem si mohl vytisknout šablony pro tvorbu modelu skutečného.

[3]
Na hlavě mám koupací čepici z dětství, na kůži pleťový olej, na očích oční mast a ve vousech a obočí vazelínu. To vše proto, aby se mi otiskovací hmota Body Double (to modré) nepřilepila na tělo. Hmotu nanášel otec, který mi při tvorbě masky pomáhal.

[4]
Vypadá to velice slizce, že? Hmota však během pár minut tuhne a je z ní tato půvabná hrouda, na omak suchá a jakoby gumová.

[5]
Masku bylo nutné vzadu nastříhnout, aby šla dolů. Vlastně ani poté moc dobře nešla - ukázalo se, že jsem na sobě měl málo všech těch krémů a vazelíny. Odtrhnout od ní bradku a obočí nebylo zcela bezbolestné a v silikonu zůstaly vytržené vousy, řasy a jiné chlupy.

[6]
Silikonový obtisk bude sloužit jako forma k odlití mojí busty, ale nejprve je nutné upevnit ji sádrovými obvazy, aby držela tvar. Je možné koupit připravené obvazy, napuštěné sádrou, my však použili kombinaci nanášení vrstev sádry a obyčejných obvazů.

[7]
Sádrová krusta má dvě poloviny, separované od sebe opět vazelínou. Zde probíhá sádrování přední půlky. Na pokyn zvedni se jsem chvíli marně vzpínal tělo na zemi, přičemž hlava zůstávala pořád na stejném místě - sádrová přílba nepatří k nejlehčím typům...

[8]
Připravená forma. K jejímu upevnění vzhůru nohama do svislé polohy posloužil tento hrnec. Silikon je vzadu sešitý a dovnitř jsme se rozhodli vložit kus polystyrenu, abychom ušetřili materiál a hmotnost busty. Dřevěná tyčka se ukázala jako výtečný nápad, protože ve výsledku koukala bustě dole z krku, a po jejím sazazení do prkýnka s vyvrtaným otvorem jsem měl skvělou otočnou podložku.

[9]
Hotová busta

[10]
Sádrou byly doopraveny některé nedokonalosti​ a oškrábána místa, kde materiál přebýval - například v místě, kde byla koupací čepice nakrabacená a otiskly se tak její záhyby.

[11]
Modelína Chavant Clay. Neustále přikládám šablony a model otáčím ze všech stran, pro posouzení proporcí.

[12]
Hotový model. Bylo nesmírně těžké - a nepovedlo se to stoprocentně - všechny plochy dokonale vyhladit.

[13]
Kolem krku je vybudován silnější rantl, abychom měli širokou mezeru pro nalévání závěrečného silikonu.

[14]
Závěrečné vyhlazení jsem dělal pomocí vody. Takové práce, až mě to bylo líto ničit...

[15]
Další otiskovací materiál, zvaný Rebound 25. Nanáší se v několika vrstvách.

[16]
Tím vzniká vnější část konečné formy. Vnitřní díl tvoří sádrová busta. Rampouchy se musí ostříhat!

[17]
Opět - zpěvňování formy sádrou, přední půlka hotova. Je dobré, zbavit se převisů a prohlubní, které by bránily rozevření sádrové krusty - proto jsou uši zaplněné materiálem Body double (rychleji tuhne, než Rebound). Skrz oči jsme vyvrtali otvory a zasadili do nich vyndavací dřevěné kulatiny, které pak pomohly upevnit obě části formy do přesné polohy vůči sobě.

[18]
Forma. Vnitřní a vnější část jsou spojeny pomocí prkýnek, v sádře vězí hmožděnky pro sešroubování.​ Odkutali jsme trochu okraje busty i vnější formy, abychom rozšířili štěrbinu pro nalévání. Silikonová forma je vystříkána separačním sprejem a vyprášena mastkem, aby byl odlitek matný. Před tím vším však bylo nutné sundat z busty modelínový model, jak jinak, než jeho kompletním zničením!

[19]
Silikon, z něhož hlava je, se jmenuje Ecoflex. Do směsi se přilije trocha pigmentačního​ barviva, vše se promíchá a pak nalévá pomalinku a plynule do formy. Tuhne to 4 hodiny.

[20]
Sádra se rozevře a oranžová forma se z toho jednoduše sroluje, přičemž se ocitne naruby.

[21]
A takhle to vypadá. Když byla maska ještě na bustě, prořízl jsem skalpelem ústa a vykrojil výplň očí a nosních dírek. Svlékání z busty jde však ztuha...

[22]
Co na to říkáš, hlavo dvě??

[23]
S otcem, bez jehož dílny, nástrojů, rad a pomoci bych se neobešel.

[24]
Vypadáš jako okousaná tužka s gumou na konci!!

[25]
Páni, já jsem hlavní hlava!

[26]
.... góóóóór!!!

[27]
Soutěž kostýmů na festivalu FanCity 2011. Dle poroty třetí, dle diváků první místo :)

[28]
S Dannym Johnem-Julese​m, hercem ze seriálu Červený Trpaslík.

[29]
Výsledek

Další odkazy

Image

Klatovská 2/239, Plzeň - Litice, 321 00
Technické poradenství: +420 602 406 435
Objednávky: +420 775 151 624

Platební brána ComGate
Modelovací hmoty
Termoplasty
Levné formy a silikony
Pískovačky
Potisk textilu
© 2023 SILIKONY s.r.o.. Všechna práva vyhrazena.