• 775 151 624
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Rotační odlévání pro výrobu dutých odlitků

Jacob Johnston z městečka Little Rock v Arizoně, byl osloven na dodávku 250 bust prezidenta Billa Clintona na slavnostní otevření knihovny Billa Clinton v Little Rock v listopadu 2004. Odlitky museli být lehké, aby s nimi šlo dobře manipulovat a nerozbily se při pádu na zem. Pan Johnston byl přesvědčen, že rotační odlévání je tím správným způsobem.

Jako původní prototyp byl ruční rotačně odlévaný odlitek do sádry. Přestože byl odlitek dutý, zákazník jej odmítl jako příliš těžký a křehký. Ruční rotačné odlévání sádry pro výrobu 250 kusů by také trvalo příliš dlouho a tento projekt měl krátký termín. Takže musel najít lepší způsob výroby. Po kontaktování firmy Smooth-On si vybral dva materiály: TASK 15 a Smooth-Cast 65D. Rozhodl se zkusit středně tvrdou rotační polyuretanovou pryskyřici Smooth-Cast 65D. Pan Johnston si také pronajal rotační zařízení na odlévání odlitků.

Originální model byl vytesaný z hlíny. Na získání formy použil polyuretanový kaučuk s vysokou pevností Brush-On 40. Pro podpůrnou formu použil polyuretanovou pryskyřici s příměsí skleněných vláken Plasti-Paste II. Pro její větší zpěvnění ještě použil dřevěné podpůrné kolíky. Po prvních pokusek určil pan Johnston optimální množství materiálu Smooth-Cast 65D na jeden odlitek. Bylo třeba, aby se váha odlitku dostala pod 0,9 kg. Odlitek se dále naplnil materiálem Foam-iT 5 z tuhé pěny, která poskytuje podporu a další odolnost proti nárazu. Každý kus se dále maloval. Vše bylo dodány včas pro otevření knihovny. Pan Johnston odhaduje, že ušetřil tisíce dolarů jak v materiálech, tak na mzdové náklady tím, že použil rotační způsob odlévání.

Doufáme, že Vám příběh Pana Johnstona ukázal nové možnosti ve výrobě odlitků. V následující ukázce je postup, který použil pan Johnstona. Pokud máte hotovou formu, tak si můžete tento postup vyzkoušet. Místo rotačního zařízení můžete rotovat v ruce. Je možné, že se Vám to hned napoprvé nepodaří. Tak to zkuste znovu.

Tip: Množství materiálu Foam-iT zjistíte tak, že nalijete do odlitku vodu dokud není plná. Pak ji vylete zpět a zvážíte. Vydělíte stupněm napěnění a získáte množství materiálu, které musíte po smísení obou složek získat.

[1]
Budeme odlévat dutou hlavu do formy z materiálu Brush-On 40. Forma perfektně zachycuje veškeré detaily a které budou ve výsledném odlitku.

[2]
Na formu aplikujte náštřik separátorem Ease Release 200.

[3]
Náš tip: napudrujte formu pudrem. Výsledné odlitky mají suchý matný povrch a jsou připraveny na základné nátěr a malování.

[4]
Složte části formy k sobě ve švu a vložte do jedné poloviny podrůrné formy (kadlubu) z Plasti-Paste II.

[5]
Přiklopte druhou částí kadlubu.

[6]
Obě části zajistěte popruhem.

[7]
Formu umístěte do rotačního zařízení(lze rotovat formou v ruce, ale chce to mírný trénink).

[8]
Nastříkejte separátor na poklop spodní části formy (s dírou na nalití uprostřed).

[9]
Desku umístěte na formu a zajistěte.

[10]
Odměřte si složku A polyuretanové pryskyřice Smooth-Cast 65D (ROTO).

[11]
Stejné množství složky B.

[12]
Obě části vlijte do větší nádoby.

[13]
Smíchejte pečlivě dohromady alespoň 30 sekund.

[14]
Směs nalijte do formy přes díru v poklopu.

[15]
Licí díru zajistěte špuntem.

[16]
Zapněte rotační zařízení(pokud máte k dispozici). Velké rameno se otáčí jedním směrem a box rotuje v další ose. Toto otáčení zajístí, že forma je rovnoměrně tlustá po celé formě. Pokud budete rotovat ručně, je třeba získat nejprve cvik. Vyzkoušejte si to nejdříve na otevřené formě, abyste viděli, jak materiál postupně tuhne. Pokud nebudete rotovat dobře, tak Vám na jedné straně zůstane málo materiálu a na jiné hodně.

[17]
Rotační stroj po několika minutách vypněte. Odstraňte špunt a udělejte díru do vzniklé formy.

[18]
Odměřte a smíchejte obě složky licí pěny Foam!iT. Pěna bude nalita do duté formy. Tím se zajistí lehkost formy a zachová její pevnost. Tip: Množství materiálu zjistíte tak, že nalijete do odlitku vodu dokud není plná. Pak ji vylete zpět a zvážíte. Vydělíte stupněm napěnění a získáte množství materiálu, které musíte po smísení obou složek získat.

[19]
Smíchanou směs Foam!iT nalijte do odlitku. Množství materiálu odhadněte podle stupně napěnění.

[20]
Během několika minut Foam!iT vyplní celý prostor odlitku. Přebytek vyleze odtvorem v odlitku.

[21]
Odstrňte poklop formy.

[22]

Odřízněte přebytek pěny.

[23]
Oddělte formu a kadlub a vyjměte odlitek.

[24]
Odlitek má perfektně získané detaily z originálu. Díky způsobu odlití rotací jsme získali lehčí a levnější odlitek. Pokud by byl celý z Smooth-Cast 65D, vážil by cca 7kg a stál by mnohonásobně více. Takto si zvolíte Foam-iT podle objemové hmotnosti a stupně napěnění a ušetříte náklady. Foam-iT je zde pro zpěvnění. Pokud nebude odlitek namáhán, není vyplnění dutiny třeba.

[25]

Odlitek je připraven k namalování. Kombinace Foam-iT a Smooth-Cast 65D zajišťuje, že tyto odlitky jsou téměř nezničitelné. Tloušťka Smooth-Cast 65D stačí i dokonce pouhý milimetr. Tloušťku si nastavte podle požadované pevnosti.